Co je u nás nového

Newsletter #1   |   květen 2021

Slovo úvodem

 

Milí přátelé,

 

dostává se k Vám první newsletter našeho spolku Moje česká škola. A protože je první, ráda bych Vás nejprve krátce seznámila s naší dosavadní anabází i poděkovala všem odvážným, kteří naší ideji věřili a pomáhají nám ji realizovat. 

 

V první řadě bych chtěla poděkovat svým prvním kolegyním a místopředsedkyním spolku – Aničce Paap z Mnichova a Hance Valentové z Prahy, které byly ochotny plody svých dosavadních osobních a pracovních zkušenosti sdílet a do nově vznikajícího spolku a portálu tyto dobrovolnicky investovat. 

 

Od prvního momentu, kdy jsme začali o portálu přemýšlet, uběhl rok a máme za sebou mnoho „neviditelné“ práce. Počínaje uchopením konceptu, přes zpracování všech nápadů a myšlenek, rešeršování terénu až po přetavení do funkčního konceptu. 

 

Prostředí user experience nebylo jednoduché téma, ale věříme, že základní kameny máme dobře postavené – za to patří velký dík báječné digi-partě Česko.Digital. Za hravou vizuální stránku s mnoha odkazy na českou kulturu vděčíme grafičce Elišce Karešové a webdesignérce Lindě Heneš – když člověka práce baví, je to zkrátka vidět. 

 

Porozumět krajanské otázce a vzdělávání v jednotlivých regionech nám pomohl Jiří Krátký, zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti na MZV ČR. Díky němu se nám podařilo zkontaktovat se všemi důležitými krajany, jako např. Martou McCabe, Yveou Zaels, Veronikou McLeod či Lenkou Kanellia, i rozeslat iniciační dotazník, který nám umožnil získat mnoho klíčových informací o životě a potřebách solitérních krajanských vzdělavatelů po světě. S výsledky dotazníkového šetření, na které odpovědělo téměř 400 krajanů z celého světa, se můžete seznámit zde. 

 

Stejně odvážná byla i Kateřina Šormová z FF UK, která se nadchla pro naši myšlenku vytvořit čítanky pro zjednodušené čtení a takový úkol neváhala zadat svým studentům. Děkuji také společnosti T-Mobile, která nám v rámci svých grantových příležitostí poskytla první finanční vklad, čímž jsme mohli alespoň grafickou a technickou stránku portálu pojmout profesionálně. 

 

Věřím, že Vám náš portál bude přinášet řadu užitečných informací, protože to je náš primární cíl – propojovat, sdílet a informovat, bez ohledu na to, ve které části světa žijeme.

 

Srdečně Vás zdravím z Kodaně a přeji Vám krásné jaro.

 

Markéta Ševčíková

PRVNÍ TŘI OTÁZKY Z NAŠEHO RÁDCE

 

V rámci Rádce jsme publikovali první tři zpracované otázky a odpovědi.

 

  • Máte povinnost hlásit své dítě v ČR do školy?
  • Musíte nechat své dítě v ČR přezkušovat?
  • Vztahuje se na vaše dítě povinný předškolní rok? 

 

Na zpracování dalších otázek pracujeme. 

 
PŘEČÍST RÁDCE

PŘEDSTAVUJEME NÁŠ TÝM

 

Od března máme v týmu tři nové báječné posily. Šárka Plocková Hauznerová se zaměřuje na MŠ a ZŠ poradenství, sama je přezkušující učitelka, tak má řadu informací doložených z praxe. Eva Stloukalová se ve své profesi rovněž věnuje MŠ a ZŠ vzdělávání, nicméně z alternativní polohy. Lenka Kropáčová se pokusí pro naše aktivity sehnat další finanční prostředky, což je opravdu výzva!   

 
MRKNOUT NA TÝM

AKTUALITY Z DOMOVA I ZE SVĚTA

 

➽ Virtuální setkání českých škol ve světě 2021

Kdy: 5.–6. června 2021 

Kdo: Marta McCabe (USA), Dagmar Straková (Evropa), Yvea Zaels (Kanada) 

Anotace: Akce navazuje na Virtuální burzu nápadů 2020, která poukázala na zájem o mezinárodní on-line setkání českých škol, ale také na nedávné on-line debaty krajanů a krajanských spolků s představiteli MZV ČR a Senátu PČR. Setkání je zdarma, ale registrace je nutná – viz formulář. 

Více info: https://www.facebook.com/events/255593169487801

 

➽ Krajánek ve světě zahájil přípravku pro další on-line školní rok 2021/2022  

Kdy: od dubna 2021, ale informovat se lze kontinuálně

Kdo: Lenka Kanellia a Krajánek ve světě, z. s.

Více info: https://www.krajanekvesvete.cz/vyuka/

  

➽ Zápis dětí do kmenových škol v ČR 

V současné době probíhá zápis dětí do kmenových škol. Více informací najdete také v našem Rádci: https://www.mojeceskaskola.cz/radce-odjizdime.

 

➽ ZŠ Hučák – vstřícná škola pro zápis dětí žijících v zahraničí

Hledáte vstřícnou kmenovou školu pro zápis svých dětí v ČR? ZŠ Hučák nabízí volná místa pro děti žijící v zahraničí. Přezkoušení probíhá jednou ročně (v červnu) portfoliovou formou, u jednotlivých dětí je zohledňována aktuální úroveň českého jazyka. V případě zájmu o osobní on-line rozhovor kontaktujte garantku zahraničního vzdělávání (a naši kolegyni) Šárku Plockovou Hauznerovou: sarka.plockova@hucak.cz.

ZAPOJTE SE DO TVORBY PORTÁLU MOJE ČESKÁ ŠKOLA

 

Pořádáte zajímavou akci a byli byste rádi, aby se o ní dozvěděli i další krajané? Napište nám, rádi informaci připojíme do našeho dalšího newsletteru. 

 

Máte nápady na otázky, které bychom mohli zařadit do Rádce? Sem s nimi!

 

Znáte odborníky – učitele, psychology, logopedy, kteří to umí s dětmi v zahraničí a s nimiž máte dobré zkušenosti? Pošlete nám tip a my je rádi zařadíme do odkazů. 

 

Pracujete s osvědčenými internetovými stránkami, zajímavými odkazy nebo institucemi? Dejte nám vědět, připojíme je do Rozcestníku.  

DĚKUJEME ZA PODPORU

 

Náš projekt Moje česká škola je podpořen v rámci grantové výzvy T-Mobile Pomáháme 2020. Děkujeme!

Moje česká škola, z. s. Útulná 504/21, 108 00 Praha 10 Česko
info@mojeceskaskola.cz

Sledujte nás na Facebooku

Sdílet na Facebooku

www.mojeceskaskola.cz  
Tento e‑mail byl vytvořen na Wixu.‌ Zjistit více