Novinky ze 

Senátu

Červnové vydání

Sesbírali jsme 31 podpisů pod ústavní žalobu prezidenta, neschválili jsme do rady ÚSTR hradní favoritku a vášnivou odpůrkyni NATO a EU Lenku Procházkovou a všichni přítomní senátoři se postavili za nezávislost médií veřejné služby.

Ústavní žaloba na prezidenta

Druhý den pléna začal tiskovou konferencí, na které zástupci STAN, Senátorů 21, TOP 09, ODS a lidovců oznámili, že pod návrh ústavní žaloby na prezidenta republiky se podepsalo už 31 senátorů (mám tu čest být mezi nimi), takže žaloba na prezidenta se v Senátu může začít projednávat. Níže plné znění ústavní žaloby.

Prohlédnout ústavní žalobu

Auditní zpráva o Agrofertu a volba do rady ÚSTR

Samotná schůze pokračovala schválením Dočasné komise k vyhodnocení auditních zpráv, které tak rozčilují českého premiéra, přestože se týkají Agrofertu, se kterým podle vlastních slov nemá nic společného. Vzápětí před nás předstoupila kandidátka do Rady ÚSTR Lenka Procházková, vášnivá odpůrkyně NATO, EU i katolické církve, která naši volbu dopředu označila za test, zda jsme opravdu „pojistkou demokracie“. V očích této favoritky Miloše Zemana jsme zjevně neobstáli, neboť pro svou kandidaturu získala pouhých osm hlasů. Pojistka zafungovala…

Obrana médií veřejné služby

A pak už konečně začalo projednávání petice „Braňme média veřejné služby!“, kterou jsme s Alenou Švejnohovou a Veronikou Vendlovou do Senátu přinesli před rokem a jedním měsícem spolu s více než šestnáti tisíci podpisy občanů, které - stejně jako nás - zneklidnily nevybíravé útoky na samu podstatu těchto médií ze strany prezidenta i premiéra ČR. Celý text petice si můžete přečíst níže.

Zobrazit petici

Projednávání bylo pikantní tím, že jsem se ocitl v pozici autora textu petice a zároveň zákonodárce, který se k ní měl za úkol vyjádřit. Pokusil jsem se svou pozici i dnešní situaci kolem médií veřejné služby přítomným senátorům osvětlit.

 

Podle mého je zásadní problém v tom, že současná vládnoucí většina vysílá do mediálních rad pouze zástupce, kteří chtějí těmto médiím pořádně přitáhnout uzdu, nebo je rovnou zničit. Řešením by bylo, kdyby se volební kompetence rozdělila mezi obě komory českého parlamentu - senát i sněmovnu. Stálá komise pro sdělovací prostředky se už několik dní před plénem na můj popud zavázala, že na této změně začne pracovat.

 

A jak dopadlo samotné hlasování? Z padesáti přítomných se za institucionální a ekonomickou nezávislost těchto médií postavilo rovných padesát senátorů! Pro hlasovalo i všech pět přítomných zástupců ANO.

Přehrát video z jednání

Uplynulý týden na senátní půdě

Schválili jsme přípravu návrhu zákona o státním zastupitelství, který by vládě znemožnil bezdůvodně odvolat vrchního státního zástupce. Ratifikovali jsme přístup Severní Makedonie k NATO, dohodu o ochraně investic mezi EU a Singapurem a dohodu mezi Českou republikou a Chilskou republikou o letecké dopravě. Odsouhlasili jsme vzájemnou ochranu vzdušného prostoru České a Slovenské republiky a přílohu mezinárodní úmluvy o dopingu a sportu. Přijali jsme zákon o nemocenském a penzijním pojištění, zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů a zprávu činnosti veřejného ochránce práv, Úřadu na ochranu osobních údajů a ÚSTR a návrh Senátu na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Doporučili jsme vládě, aby letos uvolnila minimálně 3 miliardy na pomoc vlastníkům lesů při zpracování kalamity a opětovném zalesnění. 

 

Takže zhruba tohle tady děláme… 

Hezký den a jasnou mysl přeje všem

David Smoljak, Váš senátor!

Share on social

Share on FacebookShare on X (Twitter)