"Przestrzeń między sztuką a nauką"
/ O działalności Fundacji Artystyczno-Badawczej om – organizmy i maszyny w kulturze z Violką Kuś
i Małgorzatą Jankowską rozmawia Łukasz Kędziora
/ Pismo Antropologiczne BARBARZYŃCA 1 (21) 2015 (publikacja 01/2017)
Opis / Fragment wywiadu:
Małgorzata Jankowska: Realizowany przez nas projekt bazuje na czymś, czego historia sztuki wła-ściwie nie analizuje. Próbujemy patrzeć na artystę jak na organizm. Kwestie takie jak emocje, prze-żywanie i doświadczenie nie znajdują w historii sztuki zainteresowania, ponieważ nie dotyczą ich kategorie estetyczne. Myślę, że fuzja obszarów sztuki i nauki pozwala poszerzyć krąg zaintere-sowanych albo po prostu ciekawych tego, co może się wydarzyć. Nie oszukujmy się jednak, że znik-nie problem „elitarności” sztuki albo hermetycznych tematów, niezależnie od dyscyplin. Sztuka nie jest dla masowego odbiorcy i nie będzie. Możliwe za to, że przez połączenie sztuki oraz nauki zyska-ją one kolejnych miłośników. Pokazuje to sukces festiwali dedykowanych sztuce i technologii, które przyciągają nie tyle koneserów, co ludzi czujnych i zainteresowanych nowymi rzeczami. A może po prostu za bardzo jesteśmy przywiązani do pojęcia sztuka, a raczej do tego, co przez nie rozumie-my…
/ Abstract
What is in the space between art and science? On the activities of the “om – organisms and machines in culture” Art & Science Research Foundation Contemporary art becomes increasingly connected with technology and science. This connection falls beyond the scope of traditional education in the fields of the arts and art history. We talked with Violka Kuś (performer artist, CEO of the om Foundation) and Małgorzata Jankowska, PhD (academic scholar, exhibition curator, Deputy CEO of the om Foundation), about the importance of this relationship and the activities of the “om– organisms and machines in culture” Art & Science Research Foundation. The researchers describe three experiments, in which a drone, an eye tracker, and electroencephalography were used to record the performance. In the interview, they mention cooperation between the representatives of the humanities and science (which is not easy but very effective). At the end, the authors try to answer a question of whether art historians should be more transdisciplinary or interdisciplinary.
„Pomoce w (nie)pamięci"
Postęp technologiczny upośledza naszą pamięć, ale jednocześnie od maszyn właśnie powinniśmy się uczyć selekcji informacji – jest ona chyba jedynym ratunkiem przed chaosem, jaki zagraża naszym umysłom...
/ Rozmowa z Violką Kuś, na marginesie performance Wacława Kuczmy "Ukrzyżowanie"
/ Wywiad Ewy Miszczuk / Rita Baum w nr 39/40
Opis / Fragment wywiadu
Violka Kuś: Myślę, że nie tyle sztuka, co nasza cywilizacja potrzebuje pomocy w tym, co nazywamy pamięcią trwale generowaną. W naszym eksperymencie otwieramy drzwi wyobraźni, dostarczając odbiorcy pomoce w postaci bazy danych. Uruchomienie zmysłów i wzbogacenie wiedzy na temat odbytej akcji performance ma pozwolić odtworzyć działanie na poziomie input odbiorcy, a każde takie odtworzenie ma służyć konserwacji dzieła. Eksperyment w poszukiwaniu nowych form zapisu sztuk ulotnych (tytuł porządkowy _e1./2015-2017) realizowany jest w ramach działań „Fundacji Arty-styczno-Badawczej om – organizmy i maszyny w kulturze”, którą mam przyjemność prowadzić. Sztuki ulotne, o których mowa, dotyczą głównie takich akcji. Podczas performansu podłączamy twór-cę do mobilnych urządzeń, które pozwalają czytać stan neurofizjologiczny artysty; ważny jest dla nas również dźwięk, jego rejestracja i poziom natężenia. Oczywiście obraz. Wszystko, co może wspomóc wyobraźnię odbiorcy, który chciałby w pełni odczuć stan artysty realizującego dzieło, jak i sytuację wokół niego.